Uczestnicy Dnia Inżynierii Materiałowej ustanowili rekord Polski

28 marca 2024 r. już po raz trzeci odbył się Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. To właśnie wtedy padł kolejny rekord Polski, tym razem w kategorii „Najwięcej osób rozwiązujących krzyżówki jednocześnie (wiele lokalizacji)”. W wydarzenie to od początku angażuje się Politechnika Rzeszowska.
W próbie bicia rekordu wzięły udział 2273 osoby. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę jednocześnie w 12 miastach: w Bielsku-Białej, Chorzowie, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Uniejowie. W wydarzenie zaangażowały się: Politechnika Rzeszowska, Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Politechnika Gdańska, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, , Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Śląski, Wojskowa Akademia Techniczna, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, Sieć Badawcza Łukasiewicz: IMN, GIT, ICiMB i Szkoła Podstawowa w Uniejowie.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów były materiały inteligentne. Główne hasło krzyżówki było jednakowe dla wszystkich uczestników w Polsce, a pozostałe hasła mogły się różnić w zależności od instytucji. Bicie rekordu było okazją do uczczenia 100-lecia publikacji pierwszej polskiej krzyżówki, która ukazała się w „Kurierze Warszawskim” jako „łamigłówka krzyżowa”. Zdaniem organizatorów rozwiązywanie krzyżówek nie tylko poprawia pamięć i koncentrację, le też jest doskonałą formą relaksu.
Warto przypomnieć, że na Politechnice Rzeszowskie podczas Dnia Inżynierii Materiałowej odbywały się wykład o materiałach inteligentnych pt. „Czy materiały mogą mieć supermoce?”, warsztaty dla zorganizowanych grup uczniów w Katedrze Nauki o Materiałach i Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego pt. „W świecie inżynierii materiałowej” – materiały inteligentne, mikroskopia elektronowa, natryskiwanie plazmowe, a renomowane firmy z branży lotniczej i motoryzacyjnej przygotowały stoiska obsługiwane przez ich pracowników, w tym absolwentów Politechniki Rzeszowskiej kierunku inżynieria materiałowa.